Grupa Parasol

 

 

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin

39-120 Sędziszów Małopolski, ul. 3 Maja 9

NIP: 5170371732

REGON: 362663065

KRS z dnia 05.10.2015: 0000578780

Monika Marković
Prezes Zarządu Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon: (+48) 513 140 949

https://www.facebook.com/podkarpackiestowarzyszenie
https://psar.pl/
https://www.facebook.com/Edukraina.org/
https://edukraina.org/
https://www.facebook.com/gdziecko/
https://gdziecko.pl/

 

PSAR od 7 lat aktywizuje dzieci, młodzież i dorosłych, opracowuje i wdraża programy w obszarze edukacji, kultury i odpowiedzialności obywatelskiej. Stowarzyszenie prowadzi działalność wydawniczą (gry planszowe, książki), działalność portali internetowych (Gdziecko.pl, Edukraina.org) i realizuje różnorodne projekty (łącznie blisko 40 inicjatyw) o zasięgu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.

Na stałe współpracuje z innymi NGO, samorządami, placówkami edukacyjnymi i instytucjami kultury. Jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody "NGO Wysokich Lotów", przyznawanej przez Marszałka Województwa Podkarpackiego (lata 2017 i 2018) oraz Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej, przyznawanej przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (2020 i 2021).

Jako przedsiębiorstwo społeczne zatrudnia w swoim biurze 7 osób i wyposaża je w sprzęt komputerowy, teleinformatyczny i samochód służbowy.

Od 2019 roku współpracuje z ukraińskimi partnerami, a w latach 2020-21 stowarzyszenie zrealizowało projekt "Kultura w obwodzie kijowskim - edukacja regionalna dla przedszkolaków" (grantodawca: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności w ramach programu RITA - przemiany w regionie). Część jego rezultatów dostępnych jest na stronach edukraina.org i edukraina.org.pl. Projekt został dostrzeżony przez ukraińskie władze oraz edukatorów, które uznały go za wzorcowy w zakresie kulturowego kształcenia najmłodszych. Analogiczne programy miały być realizowane w 3 kolejnych obwodach Ukrainy, lecz zostały przerwane przez inwazję rosyjską.

W chwili obecnej PSAR realizuje w Rzeszowie plan utworzenia Ośrodka wsparcia, integracji i aktywizacji osób uchodźczych, skierowanego do dzieci, młodzieży i dorosłych. Ośrodek będzie otwarty 10 godzin dziennie i spełniać będzie 3 główne funkcje:

1. Opieka nad dziećmi - dziennie ok. 40 osób;

2. Punkt informacyjno-aktywizacyjny dla osób dorosłych;

3. Integracja z Polakami.

W tym ośrodku mają być zatrudniani specjaliści także z Ukrainy (1/2 do 2/3 kadry).

Dodatkowo, w odpowiedzi na pilną potrzebę wsparcia matek i dzieci uciekających przed wojną, PSAR opracowało i wdrożyło cykl wydarzeń w pod nazwą "Dni Beztroski". To forma wsparcia terapeutycznego, która poprzez odpowiednie zajęcia, występy, warsztaty terapeutyczno-artystyczne integruje, wzmacnia i poprawia samopoczucie dzieci, które samodzielnie nie są w stanie przepracować swoich wojennych doświadczeń. 

Na pierwszym wydarzeniu obecnych było w sumie ok. 200 dzieci z Ukrainy i Podkarpacia. W jego trakcie nawiązane zostało też wideo-połączenie z okupowanym przez Rosję miastem Chersoń. 35 dzieci z Chersonia wzięło udział w animacjach, przygotowało i zaprezentowało swoje prace plastyczne, w ten sposób współuczestniczyło w Dniu Beztroski. W ocenie ukraińskich współorganizatorów połączenia kontakt ze światem bez wojny miał dla nich dużą wartość terapeutyczną.

PSAR posiada zatem zasoby osobowe, rzeczowe i merytoryczne do prowadzenia Ośrodka.

By móc realizować tego typu wartościowe działania Stowarzyszenie pilnie potrzebuje i poszukuje lokalu o wielkości od 250 - 400 m kw. Niezbędne jest także wsparcie finansowe na uruchomienie i prowadzenie Ośrodka, a także wdrażanie nowoczesnych, przetestowanych w innych krajach rozwiązań aktywizujących i integrujących Uchodźców z lokalnymi społecznościami.

Logo Komitet do spraw Pożytku Publicznego
Logo Narodowy Instytut Wolności
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum
Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2018-2030
Logo Nowe FIO