Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy
W ramach działalności Uniwersytetu:
1. we współpracy ze Stowarzyszeniem Ekoskop zainicjowaliśmy powstanie porozumienia organizacji pozarządowych z woj. podkarpackiego na rzecz pomocy Ukrainie i uchodźcom. W wyniku podjętego działania powstała Grupa Parasol zrzeszająca organizacje pozarządowe, aktywistki aktywistów, którzy podjęli się niesienia pomocy. Więcej o Grupie Parasol:
https://www.federacjaparasol.pl/index.php/grupa-parasol
Jako Bieszczadzki uniwersytet Ludowy jesteśmy jednym z liderów grupy. Naszą odpowiedzialnością jest moderowanie pracy grupy i reprezentowanie jej/rzecznictwo na rzecz grupy.
2. odpowiadamy również za koordynację wolontariatu wspierającego działania członków Grupy Parasol. Do współpracy zaprosiliśmy ponad 100 wolontariuszy, w tym organizacje pozarządowe z naszego województwa, m.in. Ochotnicza Straż Pożarna w Zbydniowie, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Partnerstwo dla ziemi niżańskiej”. Nasi wolontariusze udzielają pomocy w punktach recepcyjnych w Łodynie i Równi, a także w Budomierzu, na przejściu granicznym w Krościenku i wspierają towarowe punkty przeładunkowe w Przemyślu i Cieszanowie.
Wspieramy w działaniach Fundację Bieszczadzką i Stowarzyszenie Folkowisko a także nieformalne inicjatywy. Wolontariuszy rekrutujemy w większości z północy woj. podkarpackiego i dalszych części Polski. Wolontariuszy wysyłamy do punktów pomocowych w grupach od 2 do 6 osób, na minimum 2 do 7 dni. W ten sposób pracujemy w trybie ciągłym od początku marca 2022.
3. Zaangażowanie środowiska badawczego z Uniwersytetu Rzeszowskiego we wsparcie w niesieniu pomocy Ukrainie, uchodźcom i integracji naszych narodów.
4. Wspieramy organizacje pozarządowe w ubieganiu się o środki zewnętrzne, np. PROO 5, KPRM, inne.
5. Nasi członkowie prowadzą punkt zbiórki rzeczowej w Sanoku i Zaleszanach. Pełnią społeczną rolę asystentów osób z Ukrainy, które zamieszkały w Sanoku. Umożliwia im to znajomość języka ukraińskiego i rosyjskiego.
6. Opracowaliśmy założenia dla utworzenia Centrum Wsparcia Uchodźców w Sanoku. jest to kompleksowe, systemowe działania tworzące przestrzeń do poradnictwa indywidualnego i grupowego dla nowych mieszkańców Polski, zakładające prowadzenie kursów językowych, szkoleń i spotkań integrujących oraz prowadzenie kawiarni społecznej. Założenie przekazaliśmy do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie spotkały się z uznaniem. Obecnie poszukujemy środków na sfinansowanie jego działalności.
Jako Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy chcemy rozwijać następujące działania:
1. Koordynować pracę wolontariuszy z regionu na rzecz wsparcia organizacji pracujących na rzecz pomocy Ukrainie/uchodźcom/ integracji narodów..
2. Sieciować organizacje i współkoordynować pracę Grupy Parasol.
3. Prowadzić punkt informacyjny dla uchodźców w Sanoku.
4. Organizować wyjazdy wytchnieniowe dla wolontariuszy w Bieszczady.
5. Prowadzić kursy językowe nauka ukraińskiego i polskiego (zamierzamy zatrudnić osoby pochodzenia ukraińskiego)
6. Prowadzenie badań naukowych nad dziejącą się sytuacją celem opracowania rekomendacji dla NGO i Rządu.
Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy
Dźwiniacz Dolny 13, 38-700 Ustrzyki Dolne
Ewidencja prowadzona przez Starostę Bieszczadzkiego – nr 2 w ewidencji
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 667 048 313
https://www.facebook.com/bieszczadzkiul/
www.bieszczadzkiul.pl
Osoba do kontaktu:
Edyta Salnikow
tel: 667 048 313